IF IF THEN IF ELSE IF

U starom, nasleđenom kodu se potkrala greška. Možete li je pronaći?

boolean hasHttp = false;
boolean hasHttps = false;
boolean hasHsts = false;

if ((hrs.getHasHttp() != null) && (hrs.getHasHttp())) {
    hasHttp = true;
    httpHosts++;
}

if (hrs.getHasHttps() != null) {
    httpsHosts++;
    if (hrs.getHasHttps()) {
        hasHttps = true;
        httpsHostsPresent++;
    } else {
        httpsHostsNone++;
    }
} else {
    httpsHostsUnknown++;
}


if (hasHttps) {
    if (hasHttp) {
        if (hrs.getHasHttpsRedirection() != null) {
            if (hrs.getHasHttpsRedirection()) {
                httpsRedirectionPresent++;
            } else {
                httpsRedirectionNone++;
            }
        } else {
            httpsRedirectionUnknown++;
        }
    } else {
        httpsRedirectionPresent++;
    }
} else {
    httpsRedirectionNotApplicable++;
}

if (httpsRedirectionPresent
	+ httpsRedirectionNone
	+ httpsRedirectionUnknown
	+ httpsRedirectionNotApplicable
	!= httpsHosts) // ERROR

Pre ili kasnije, ovako nešto se dogodi svima na ovaj ili onaj način; nećemo osuđivati kod, već iz njega učiti.

Odavno nameravam da pišem o if uslovu. Ono je inherentno kompleksan jer uvodi granjanje: jedan tok postaje dva. Razumevanje je time otežano. Mnoge greške se često pojavljuju zbog i oko if i prateće logike. Međutim, if mora postojati u programiranju: nema koda bez logičkog granjanja.

Dugo sam naginjao tome da je if problem. Logičko granjanje nam je tako dostupno: postoji u svakom jeziku na svetu, a uči se od prvog časa programiranja i algoritama. Zapravo, insistira se na njemu! Naučeni smo da uopšte ne razmišljamo o granjanju: to je alatka koju neštedemice trošimo i… završimo sa kodom sličnim gornjem. Postoje brojni načini kako da se smanji/uprosti korišćenje if: ne bi trebalo da imamo ugnježedene pitalice, kondicionalni blokovi bi trebalo da su kratki, a neretko možemo kombinovanjem funkcija ostvariti istu funkcionalnost, bez granjanja, itd.

Međutim, srž problema nije u if. Problem je u boolean. Reč je o primitive obsession mirisu; u njegovom najekstremnijem obliku. Mnogo domenskih informacija ulivamo u jednostavno true i false. Samo jedan bit: 1 ili 0 u našim programima označava mnogo toga važnog za domen i odlučuje, ništa manje, na koju stranu se program kreće. “Samo” toliko.

Kao zagrižen borac protiv primitivizma i opsesija, smatram da boolean treba izbegavati. Zamenimo ih konkretnim tipovima. Isto kao što u kodu koristimo BookId i Address tipove, tako bitove treba zameniti odogovarajućim (algebarskim data) tipovima.

Ako nastavimo razmišljanje: problem je kada boolean služi da opiše stanje. Zamislite nekakav domen u kome se subjekat može naći u 3 stanja: recimo, lift, može biti u pokretu, zaustavljanjen ili isključen. Ako bi koristili boolean bit kao informaciju za svako stanje, dobijamo 2^3=8 nekakvih mogućih stanja, a kako je većina bez domenskog značenja, trebamo se dodatno brinuti da nam sistem ne završi u nekom od njih. Mnogo koda samo zarad pogrešnog načina praćenja stanja. Umesto bitova, trebalo bi da razmišljamo o konkretnim i jednoznačnim tipovima/vrednostima. Kada već pričamo o stanjima, prirodno se nadovezujemo na mašinu stanja (state machine), tkzv. konačni automat. On se može predstaviti grafom mogućih stanja i prelazima između njih. Omogućuje da jasno vidimo stanja i dozvoljene putanje, a ne tek samo jedan bit. U primeru našeg lifta, ne možemo preći iz stanja “u pokretu” u “isključen”, već moramo prvo stati, pa tek onda ga isključiti. Pisanje koda imajući na umu mašinu stanja je jasnije i sigurnije - sve i da ne koristimo nekakvu biblioteku za mašinu stanja (na čemu ne insistiram.)

Primitivni tipovi ne bi trebalo da služe za definisanje programskog značenja.

A gde je greška?

Iz istog razloga zašto primitivne vredosti ne bi trebalo da imaju programsko značenje (semantiku), tako i null treba izbegavati. To je apsurdna i paradoksalna vrednost koja nema značenje, a ipak joj je dodeljeno (domensko) značenje: vrednost koja nije vrednost.

U gornjem kodu, kombinacija raspršavanja stanja po boolean varijablama i korišćenje null dovodi do greške. Postoji sledeća putanja:

što dovodi da leva strana jednačine bude veća od desne.


Ne znam kako bih ispravno napisao gornji kod. To je okej. Znam da bih vodio računa o sledećem:

Tek nakon ovih izmena bih mogao da počnem sa rezonovanjem kako bolje napisati samu funkcionalnost.

“Počisti, pa razmišljaj.”

Adendum

Primeri refaktorisanja - autor Bojan Čoka

🧧
Nisam definisan svojim stavovima. Stavove usvajamo, menjamo, nadograđujemo, ali oni ne čine nas same. Manje je važno da li se slažemo,
koliko da se razumemo.
> ČASTI KAFU <